poniedziałek, 25 listopada 2019

Światło mieszkaniu (salon, sypialnia, łazienka). Jak projektować?
                                       Nowoczesne oświetlenie w domach i wnętrzach.

Lampy do salonu i sypialni.
W artykule opisujemy poszczególne rodzaje oświetlenia (lampy, plafony, żyrandole) o które często pytacie w mailach i przed złożeniem zamówienia w naszym sklepie internetowym . W drugiej części przedstawione zostały szczegółowo projekty architektoniczne, które również Was interesowały.

Światło w mieszkaniu pełni rolę nie tylko użytkową ale również dekoracyjną. Od jego szczegółowego opracowania (oraz koloru powierzchni ścian) będzie w dużej mierze wglądało całe wnętrze.

Tradycyjne oświetlenie czy leedowe?
W porównaniu do tradycyjnego oświetlenia Leed jest jasnym źródłem światła dużo bardziej ekonomicznym i uniwersalnym. Podświetlenie Leedowe może być montowane zarówno jako centralne źródło światła, podświetlenie poszczególnych jego części lub pojedynczych mebli.
W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek wytwarzają mniej energii cieplnej oraz są mniej podatne na uszkodzenia.


Projektowanie lamp. Jakie lampy wybrać do salonu i sypialni.


Oferowane oświetlenie Leedowe ma zazwyczaj dwie barwy – ciepły , żółty kolor oraz biały chłodny dający charakterystyczną poświatę. Możliwy jest również zakup oświetlenia pozwalającego na wyświetlenie palety barw, którą można sterować pilotem lub telefonem komórkowym. Barwę oświetlenia opisuje się w Kelvinach (im wyższa wartość tym jaśniejsze światło)

Najczęstszym wyborem klientów są plafony kryształowe oraz żyrandole gdzie można montować żarówki leedowe. Dobrze dobrany plafon kryształowy nie tylko oświetli wnętrze, ale również nada mu unikalnego ekskluzywnego charakteru (szczególnie, jeśli właściciel mieszkania/domu ma dobrane w jeden deseń kinkiety ścienne dobrane w jeden deseń)
Na zdjęciach poniżej: plafon kryształowy Corliano oraz plafon leedowy Lampex Odessa 170x30.


żyrandol kryształowy leed - Corliano


                                         
plafon Lampex Odessa 170x30

                                          


Tradycyjne światło lepiej sprawdza się do oświetlenia miejsca pracy lub miejsc gdzie często skupiasz wzrok (np biuro lub miejsce do czytania w salonie). Jest również lepszym rozwiązaniem dla starszych wnętrz wybudowanych w zabytkowych kamienicach lub loftach. Tam leedy używane są zazwyczaj do podświetlenia poszczególnych elementów oświetlenia.Projektowanie oświetlenia najlepiej rozpocząć od opracowania poszczególnych źródeł światła już na etapie budowy/oddania mieszkania (lub domu) oraz instalowania go na nowej instalacji elektrycznej.

Pozwoli to efektywne dobranie światła do przeznaczenia pomieszczenia (inaczej dobiera się światło do salonu a inaczej do sypialni, gdzie leedy przeważnie rażą w oczy i niespecjalnie sprawdzają się zwłaszcza podczas częstych pobudek w nocy – pod tym względem żółte światło jest dużo bardziej praktyczne.

Przykład bardzo dobrze dobranego oświetlenie w domu. Wnętrze oświetlone listwą leedową, punktowymi lampami oraz bocznymi światłami. Na zdjęciu widoczne jest odbicie światła od wyspy wykonanej z marmuru Galaxy Star.Dobierając oświetlenie warto pamiętać, że duża część powłok ma błyszczącą powłokę, która będzie odbijać światło (np. fronty mebli oraz matryce telewizora). Do tego typu wnętrza lepiej użyć delikatnego światła aby nie męczyć wzroku refleksami świetlnymi. Duże znaczenie dla wyglądu wnętrza ma dobór farb i ekspozycja mieszkania na strony świata.

Białe jasne wnętrza zawsze wyglądają na bardziej przestronne i większe optycznie.
Na fotografii poniżej przedstawiono świetnie dobrane oświetlenie do charakteru wnętrza – plafon leedowy daje ładne światło które idealnie współgra z białymi frontami nowoczesnej kuchni.Poniżej przykłady lamp świetnie wyglądających w salonach i sypialniach domów (żyrandol kryształowy oraz plafon leedowy Angel 450).

Jeśli planujesz zakup oświetlenia leedowego do salonu sprawdź kierunek padania światła – tak aby jego główne źródło było skierowane na ściany pokoju lub podłogę, a nie bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu (zwłaszcza jeśli plafon ma kilka źródeł skierowanych w różne strony).

Lampy i oświetlenie do łazienki.

W łazienkach oświetlenie występuje w trzech strefach: centralne na suficie, boczne podświetlenia półek (leed) oraz lampy nad lustro. Wybierając lampy do łazienki należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie (niektóre modele źle znoszą wilgoć) oraz kąd padania światła – tak aby centralne światło nie świeciło bezpośrednio w lustro.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest również podświetlane lustro oraz wanna w łazience.


Fotografia z łazienki podświetlonej listwą leed oraz plafonem.

Polecam również artykuły z naszego serwisu:


Salon – inspirujące wnętrza Złota łazienka – projekty wnętrz. Kuchnie pod wymiar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz